11.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Македонија МАКЕДОНЦИТЕ ВО ПЕРТ СИ ЌАРИЈА ПОЛА МИЛИОН АВСТРАЛИСКИ ДОЛАРИ ОД ВЛАДАТА НА...

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ПЕРТ СИ ЌАРИЈА ПОЛА МИЛИОН АВСТРАЛИСКИ ДОЛАРИ ОД ВЛАДАТА НА АВСТРАЛИЈА

Translate (Eng):[gtranslate]

Сојузниот пратеник Винс Конели објави писмо од австралискиот заменик премиер адресирано до македонската општина на Западна Австралија со кое владата на Австралија ќе помогне со 455.000 долари за обнова на спортско рекреативниот комплекс „Македонија Парк” во Перт, јавува МКД.мк.

Kомплексот „Македонија Парк“ во Перт, кој е дом на фудбалскиот клуб Стирлинг Лајонс но служи и за спортско рекреативни активности на македонската заедница, ќе добие ново осветлување и реновирана кујна.

Македонската општина на Западна Австралија е една од најстарите македонски иселенички организзации чиј корени датираат од 1942 година и голем дел од членството се по потекло од Егејскиот дел на Македонија, стои во материјалот објавен од МКД.мк.

РЕКЛАМА
- Реклами -