7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаДа бидеме хумани, да им помогнеме на едни дечиња кои имаат премногу...

Да бидеме хумани, да им помогнеме на едни дечиња кои имаат премногу грижи за едно детство

Да им помогнеме на двете дечиња кои нема кој да ги испрати на училиште. Братчето и сестричето од кумановското село Степанце со оскудна гардероба заминуваат на училиште, а ни сами не знаат како ќе ја поминат зимата. Гладни, боси, премрзнати… Се работи за фејсбук акција за помош за децата, а сите доборнамерници се добро дојдени! Да им помогнеме заедно на братчето и сестричето.

Дали ги гледате вашите и другите деца дотерани, насмеани, среќни, весели, со нова облека како се фотографираат на почетокот на учебната година?
Дали вие како родители ги испративте до училиштето и ги опсипавте со внимание, храброст, честитки, гушкање, желби за подобро утро…?
Да ?
Е на братчето и сестричето од кумановското село Степанце тоа никој не им го направи. Тие самите во оскудната гардероба која најчесто е донација и не е ниту за нивна возраст ниту некогаш купена за нив сами отидоа во локалното училиште стискајќи се и плашејќи се што ќе биде УТРЕ и како ќе се снајдат во предстојната зима?

Овие две мали дечиња од кое едното е шесто оделение а другото (девојчето) е деветто оделение живеат во апсолутно катастрофални услови со својот 70-годишен татко кој едвај сам за себе се снаоѓа без можност некако да им помогне.
ОСТАВЕНИ САМИ НА СЕБЕ СИ И СО БОГА !
Нивната мајка е одамна почината по што почнува тешкиот живот кој им го уништува детството секој ден.
Немаат храна!
Немаат облека !
Немаат прибор за на училиште !
Немаат огрев !
Немаат пристоен дом за живеење !
Немаат никаква помош од никаква институција ниту пак некое лице !
Имаат потреба од нашата помош !
Ќе ве замолам кој може со било каква донација да помогне !
Да помогнеме луѓе на едни дечиња кои имаат премногу грижи за едно детство кое ете некогаш знае да биде сурово.
Следува државен празник , 8 септември, јас со неколку пријатели ќе одам кај нав, како и до сега кога можевме го правевме тоа многу пати…
Пишете јавете ми се со цел да покажеме дека сме свесно и совесно општество, ОПШТЕСТВО ЕДНАКВО ЗА СИТЕ !

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...