7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаСветБалканот го чека жешка есен! Странските амбасади стравуваат од можното сценарио на...

Балканот го чека жешка есен! Странските амбасади стравуваат од можното сценарио на Косово

Хрватски “Jutarnji List” на својот портал ја анализирал политичката сцена Белград – Приштина, наведувајќи дека може да се очекува “жешка политичка есен”.

Тој весник потсетува дека за околу еден месец на Косово се очекуваат привремени парламентарни избори, додека српскиот претседател Александар Вучиќ најавил реконструкција на владата, додека медиумите шпекулираат и за можни нови избори.

Jutarnji оценува дека на Косово ситуацијата е прилично тензична. На челната позиција меѓу фаворитите за нов премиер избил контроверзниот и нескротлив Аљбин Курти, лидер на радикалната партија Самоопределување.

Исто така, се очекува косовските избори да направат влада која ќе биде подготвена на нова рунда преговори со Србија.

Хрватскиот весник меѓутоа, оценува дека резултатот од октомвриските избори би можел, како што стојат работите, да донесе ситуација која може да ги закомпликува односите, односно да ги радикализира работите.

Моментално, продолжува Jutarnji, албанските партии на Косово сега се во фаза на создавање на коалиција, бидејќи е јасно дека никој нема да има сила да владее сам. Сите ја отфрлаат можноста за соработка со Демократската партија на Хашим Тачи и сега веќе поранешниот шеф на парламентот Кадри Весели.

Тензично се исчекува резултатот од преговорите на Аљбин Курти и Демократската лига на Иса Мустафи, а “закочило” кај тоа кој би бил премиер од нив двајца. А двајцата ја сакаат таа улога, бидејќи нивната коалиција има реални шанси за победа.

Курти е секако помоќен во тој сојуз, но тој баш на никого не му одговара. “Амбасадите во Приштина се ужаснати од таквиот расплет, бидејќи тој е сигурно еден од ретките косовски политичари кои не е подложен на влијание од меѓународните фактори и не е под контрола. Тој е екстремист”, наведува хрватскиот весник.

Но, на Курти во врат му дише поранешниот, и според многумина следниот премиер, Рамуш Харадинај и неговата Алијанса за иднината, која е во коалиција со отпадниците на Курти, собрани околу неговиот поранешен помошник и градоначалник на Приштина, Шпенд Ахмети и неговата Социјалдемократска партија.

Ако Курти биде победник и застане на чело на Косово, можно е сценариото двајцата големи конкуренти, Харадинај и Тачи, повторно да направат брак од интерес.

Но, како што уште наведува Jutarnji, “врие и меѓу Србите” бидејќи тие поделени во неколку колони, од кои предничат две.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години.

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години. До...