4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаОслободени се сите седум лица кои ги приведе МВР на вчерашниот натпревар...

Ослободени се сите седум лица кои ги приведе МВР на вчерашниот натпревар помеѓу ФК „Сатеска“ и ФК „Црно буки“ од Битола.

Денес после 24 часа поминати во станица судот ги ослободи седуммината приведени Волинчани, за кои и тие незнаат зошто се приведени. Се случи така брзо како и на секој фудбалски натпревар имаше навивање-скандирање, веење на знамето од Кутлеш но немаше никаков физички напад и никаково нарушување на јавниот ред и мир, пишуваат Волинчани за Шило Магазин.

Но МВР денес излезе со официјална информација за
инцидентот во Волино: На 08.09.2019 во с.Волино-Дебрца на
фудбалски натпревар помеѓу екипите на ФК
Сатеска од с.Волино и ФК Црно буки од Битола
околу 17.05 ч. поради незадоволство од одлука
на судиите З. Т. (47) од с.Волино влегол на
теренот да ги нападне, пишува во
соопштението на МВР.
“Полициски службеници интервенирале и при превземање на мерки за приведување
на З.Т.. тој пружил отпор, а полициските службеници во извршувањето на службени
дејства ( при приведувањето на игралиштето и потоа и при транспорт на приведените)
биле попречувани од Т.Н. (50) од с.Волино, К. Н. (21) од с.Волино, С.Б. (37) од.
с.Волино, Д.С. (24) од с.Волино, Б.А. (36) од с.Волино, Н.С. (27) од. с.Волино, М.А.
(59) од с.Волино, кои се приведени во ПС Охрид. Во попречувањето учествувале и
Г.Д., А.В. и Ѓ.И. за кои се преземаат мерки за пронаоѓање. Известен е јавен обвинител
и против лицата ќе бидат поднесени соодветни поднесоци”, објави официјално МВР за
инцидентот во кој се приведени 7 луѓе.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...