10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаОМД Го Осудува Иземањето на „Денес над Македонија“ од Школските Учебници

ОМД Го Осудува Иземањето на „Денес над Македонија“ од Школските Учебници

Oбединета Македонска Дијаспора (ОМД) ја осудува владината одлука за вадење на македонската химна од школските учебници по основно образование. Химната е значаен столб на државноста, и изучувањето на државната химна во основните училишта суштински ги обединува младите генерации, без разлика од нивната етничка припадност. Интонација и изучување на државната химна е обележје на повеќето демократски држави во Европа и светот, каде особен акцент е ставен на обединување на сите граѓани зад заедничкиот идентитет и лојалност кон државата во која што живеат. Особено загрижувачки е фактот што одлуката за иземање на химната беше донесена после мнозина надворешени притисоци кои ја доведуваат во прашање сувереноста на Македонија. Јавен притисок врз македонските власти вршеа поддржувачите на Тиранската платформа, кои директно побараа промена на химната во 2017, како и Грција и Бугарија, кои повикаа на иземање на македонскиот идентитет од државните обележја, вклучувајќи ја и химната.
Вклучително, нејзиното иземање од школските учебници е втор скандал поврзан со химната. Неодамна, за време на изведбата на „Денес над Македонија“ во Амбасадата на САД по повод 4ти Јули, Тамара Тодевска намерно или ненамерно изостави значителни делови од химната. Овие постапки поттикнуваат сомненија дека прво погрешната интонација, а второ иземањето на химната од школските учебници, се насочени напори кон менување на државните симболи и комплетно поткопување на македонскиот идентитет.
ОМД е загрижена поради овие одлуки кои го поткопуваат македонскиот патриотизам, и очекува враќање на химната во школските учебници во најкратко можно време.
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...