0.9 C
Ohrid
среда, јануари 26, 2022
Почетна Свет ВИДЕО: Момче од Авганистан, кое ја изгуби ногата во војната, танцува и...

ВИДЕО: Момче од Авганистан, кое ја изгуби ногата во војната, танцува и се радува откако доби нова протетичка нога

Translate (Eng):[gtranslate]

Видео од 5-годишно момче од Авганистан, кое танцува откако доби нова протетичка нога, ќе ви го згрее срцето.

Радоста во неговите очи и насмевката на неговото лице нема да ве остават рамнодушни.

РЕКЛАМА

Имено, Ахмад Раман бил повреден кога имал само 8 месеци откако во неговото село започнала борба помеѓу авганистанските воени сили и Талибанците. За време на борбата, Ахмад бил погоден од куршум во ногата, по што таа морало да му биде ампутирана. Неговата сестра Салима исто така била застрелана во нозете и бубрегот.

Раман ја добил својата прва протетичка нога кога имал една година. Сега, на 5-годишна возраст, тој се радува што може да оди и танцува со нова протетичка нога.

Видеото беше споделено за да се подигне свеста за страдањата на децата во долгогодишниот конфликт.