19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветЖенски кондом со заби за заштита од силување

Женски кондом со заби за заштита од силување

Бројот на жените кои пострадале од силување постојано се зголемува, особено во помалку развиените земји. Некои од жртвите го пријавуваат злоделото сторено врз нив, но некои од срам или поради страв цел живот тивко страдаат.

Со цел да ја намали бројката на жени кои стануваат жртви на силување, д-р Сонет Елерс создала женски кондом со „заби“. Производот е наречен Rape-aXe и се поставува во вагината исто како тампон.

Д-р ЕлерсД-р Елерс држи во рацете примерок на женски кондом Rape-aXe

Во внатрешноста на Rape-aXe има неколку реда „заби“ кои се закачуваат на пенисот при пенетрација. Тоа веднаш би требало да го оневозможи силувачот да продолжи со своите намери, затоа што откако забите ќе се закачат во пенисот, може да ги извади само стручно лице.

„Го боли, тој не може да мокри и да оди додека кондомот е врз пенисот. Ако се обиде да го извади, кондомот ќе се закачи уште посилно… но, не ја пробива кожата“ – објаснила д-р Елерс.

Идејата за еден ваков проект се родила во главата на Елерс уште пред 4 децении, кога се сретнала со жртва на силување. „Нејзините очи беа безживотни, таа беше како труп што дише. Ме погледна и рече: Само ако имав заби таму долу“ – раскажала Елерс во интервју за CNN. Уште тогаш Елерс ѝ ветила на девојката дека некој ден ќе направи нешто со коешто ќе им помага на луѓето како неа.

Инвентивната докторка од Јужна Африка признала дека си ги продала куќата и автомобилот за да го лансира овој проект и дека планира да распространи 30 000 бесплатни вакви кондоми за време на Светското првенство во фудбал.

Откако ќе помине периодот наменет за тестирање, женските кондоми Rape-aXe ќе се продаваат по цена од 2 долари.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...