Одбојкарите „стегаат палци“ и чекаат помош од Турција

Одбојкарската репрезентација на Македонија ги заврши настапите во групната фаза на Европското првенство (ЕП) кое се игра во Франција, Белгија, Словенија и Холандија, а само еден резултат ѝ одговара на мечот меѓу Турција и Финска, за да го продолжи сонот.

Никола Ѓорѓиев и пријателите се надминаа себеси во последните два меча, па извојуваа две победи во два дена. Прво, падна Белорусија, за потоа изненадувачки да падне и домаќинот Словенија, за историски резултат во Љубљана за нашата одбојка.

Македонија има шест бода, но за да патува во осминафиналето во Нант, потребна е победа на Турција над Финска во последната рунда. Во спротивно, секој друг резултат ќе е погубен за нашиот национален тим и ќе испаднеме како петтопласирани во групата.

Одбојкарите „стегаат палци“ и чекаат помош од Турците. Натпреварот кој е клучен за нас и нашата судбина на ЕП 2019 е закажан од 20:30 часот во салата „Стожице“ во Љубљана. Турција важи за фаворит на хартија, но на ова ЕП се виде дека се е можно.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here