11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаШЕКЕРИНСКА: РАСТАТ ПЛАТИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, КОНЕЧНО НАРОДОТ ЈА ОСЕТИ ФИНАНСИСКАТА РАЗЛИКА

ШЕКЕРИНСКА: РАСТАТ ПЛАТИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, КОНЕЧНО НАРОДОТ ЈА ОСЕТИ ФИНАНСИСКАТА РАЗЛИКА

Заменик претседателката, Радмила Шекеринска, денеска одржа работен состанок со
претседателите на Комисиите на СДСМ.
– За само две години од преземањето на мандатот клучните столбови и мерки од програмата
на СДСМ се реализирани.
Иднината и стабилноста на земјата се обезбедени, на вистинскиот пат сме, кон ЕУ и НАТО,
економијата е силна и создава шанса за сите, се повеќе пари завршуваат назад кај
граѓаните, се гради на секој чекор, низ цела држава. Концептот парите кај граѓаните дава
одличен резултат. Порасна минималната плата, работиме на ново покачување, го вреднуваме
трудот на работниците со нови мерки за стимулирање на раст на платите, рече таа.
Со мерката за поврат на ДДВ 50 милиони евра годишно се враќаат кај граѓаните.
Социјалната помош ја покачивме за 300%, за земјоделците обезбедвме зелена нафта
поефтина за 30%, ДДВ-то за парно се намали од 18% на 5%, ја вративме ефтината тарифа
на струјата.
– Со низа на мерки парите ги насочуваме кај граѓаните, за семејствата да имаат поголем
буџет. Со ребалансот на Буџетот кој утре влегува во собраниска процедура воведуваме нови
мерки и обезбедуваме повеќе средства за раст на платите, како што е мерката за
субвенционирање на трошоците за социјално осигурување за фирмите кои ќе ги зголемат
платите на своите работници, до 6.000 денари. Ги укинуваме квотите за лекови,
обезбедуваме доволно лекови за сите во секое време, дигитални услуги, бесплатни обуки за
преквалификација на работната сила, и се разбира, судство ослободено од партиски
притисоци, правда и одговорност за секого. Како носечки дел во креирањето на политиките
Комисиите на СДСМ продолжуваат со подговотки на нови мерки и политики за подобрување
на животот на сите граѓани, вели таа.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...