6.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонијаЗапочна „чистењето“ на Охрид: Се урива првата дивоградба

Започна „чистењето“ на Охрид: Се урива првата дивоградба

Општина Охрид започна со уривањето на нелегално изградените објекти ширум градот.

На улицата „Марко Несторовски“ во месноста Горна Влашка Маала во Охрид денес започна уривањето на првата дивоградба за која претходно било издадено решение за уривање.

Пред објектот била поставена и жолта лента од страна на надлежниот инспекторат, меѓутоа лентата била скината, а потоа било продолжено да се гради нелегалниот објект. Според извори на „А1он“, изведувач на градбата на нелегалниот објект е компанијата „НЕФИ ИК“ во сопственост на функционерот во ДУИ и советник во Општина Охрид, Нефи Усеини.

Спорната куќа моментално се урива во присуство на полиција, а пред неколку дена на истата локација беа уапсени градежни работници кои што работеле иако јасно била истакната жолтата лента за забрана за градба.

Инаку, во Охрид има над 1076 дивоградби, од кои само во заштитеното подрачје има 409. Меѓу нив е и пицеријата „Луна“ на Усеини која што како дивоградба е изградена веднаш спроти познатиот „Чинар“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...