11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаБлагодарение на СДСМ со повратокот на ДДВ до сега секој граѓанин успеал...

Благодарение на СДСМ со повратокот на ДДВ до сега секој граѓанин успеал да врати во просек по 1 евро.

Повратот на 15 проценти од платениот ДДВ, заклучно со 19 септември, изнесува
2.666.000 евра, соопшти директорката на Управата за јавни приходи, Сања
Лукаревска. Тоа значи дека за неполни три месеци откако беше воведена на 1 јули, секој граѓанин
на Македонија добил во просек по нешто над 1 евро.
Лукаревска денеска на прес-конференција оцени дека мерката „Мој ДДВ“ ги дава
резултатите за целите за кои е воведена – и влијае на намалување на сивата
економија и враќа пари кон граѓаните.
Според директорката, заклучно со 19 септември скенирани се 19,905,878 фискални
сметки, остварен е промет од 10,073,372,640 денари, а вкупниот ДДВ изнесува
1,093,180,972 денари. Од овие, повратот на 15 проценти од платениот ДДВ изнесува 163,977,146 денари или
2.666.000 евра.
Лукаревска исто така оцени дека „само во првите месеци од воведувањето на МОјДДВ,
јули и август, наплатата на ДДВ е зголемена за 10 проценти во однос на минатата
година“, пренесе Макфакс.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...