7.5 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаНа 80 километри од Сараево: „Еко село“ посветено на Тоше Проески

На 80 километри од Сараево: „Еко село“ посветено на Тоше Проески

На официјалната страна на легендарниот Тоше Проески, деновиве објавено дека на околу 60 километри од Сараево има Еко село, наречено „Рај у рају“, кое му е посветено токму на него.

Тоше Проески засекогаш ќе остане непреболена легенда, за која вечно ќе има што да се зборува, раскажува, твори и создава.

Македонците не се единствени кои сакаат и се трудат нешто да направат за нашиот ангел, туку и целата поранешна Југославија на различни начини му оддава почит на покојниот.

Во Еко селото во Сараево на неколку места има табли на кои се испишани стихови од неговите песни. Токму овие стихови влеваат многу емоции кај посетителите.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...