28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаВнимавајте од кого купувате дрва: Осум граѓани од Штип, Свети Николе и...

Внимавајте од кого купувате дрва: Осум граѓани од Штип, Свети Николе и Кочани измамени при купување на дрва

Полицијата упати апел до граѓаните, а особено до повозрасните лица кога непознати лица им нудат огревно дрво за многу пониска цена од продажната.

Осум граѓани од Штип, Свети Николе и Кочани се измамени при купување на дрва за греење во текот на изминатите три месеци. Портапролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова вели дека последните два случаи се случиле во исти ден на 20 септември во Свети Николе. Токму поради поголемиот број на регистрирани измами денеска СВР-Штип упати апел до граѓаните, а особено до повозрасните лица кога непознати лица им нудат огревно дрво за многу пониска цена од продажната.

– Начинот на измама сторителите го вршат со доаѓање во домот на постари лица, при што ги доведуваат во заблуда со лажно прикажување на факти дека продаваат огревни дрва, ги наведуваат да им ги платат дрвата под изговор дека камионот со дрва е во близина и дека дрвата ќе им бидат донесени, ги земаат парите, по што заминуваат – вели Панајотова.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...