7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаКатица Јанева всушност и не е во затвор

Катица Јанева всушност и не е во затвор

Катица Јанева не е сместена во специјално одделение во Шутка, бидејќи тоа не постои. Таа е сместена во друг оддел, вели директорот на затворот во Шуто Оризари.

“Тоа се шпекулации. Специјалната обвинителка не е сместена во, ако мислите, во хашкото одделение. Има повеќе блокови, хашкото е да речеме поизолирано. Господинот Јовановски е таму затоа што дојде прв…”

Условите во хашкото одделение во споредба со останатите простории се речиси идентични, вели Рахиќ.

Иако далеку од идеални, Рахиќ тврди дека условите во затворот кој го раководи се подобрени. Со донации од приватно лица и фирми се врши реконструкција на ќелиите, а поправена е и исхраната.

Дека се подобрува сликата за македонскиот затворски систем согласни се и надлежните лица.

“Само во Идризово ставени се лани во функција отворено и полуотворено одделение каде што се испочитувани сите затворски правила…во секоја ќелија има ТВ со 150 канали…”

Опремувањето на затворските установи беше помогнато со проект од Европската Унија вреден 46 милиони евра, кој се спроведува од 2010 година.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...