20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаМанастирот во Вељуса во струмичко, ќе се реставрира со пари од амбaсадорскиот...

Манастирот во Вељуса во струмичко, ќе се реставрира со пари од амбaсадорскиот фонд на САД

Во манастирот „Св. Богородица Милостива (Елеуса)“ во струмичкото село Вељуса денеска беше потпишан грантот од амбасадорскиот фонд на САД наменет за конзервација и реставрација на овој значаен споменик на културата од средновизантиската епоха зачуван на македонска територија.

Средствата од овој грант ќе се искористат за комплетна заштита на манастирот „Елеуса“, за покривот и фасадата, како и за конзервација на фреските и на иконите и за чистење на мозаиците.

Грантот го потпишаа амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнс, и министерот за култура, Хусни Исмаили.

„Министерството за култура во повеќе наврати во изминатите години финансиски интервенира за заштита на овој значаен белег на културното наследство на Северна Македонија, но со потпишувањето на грантот од амбасадорскиот фонд на САД ќе се придонесе за ревитализација и за подолгорочна санација и заштита на вредниот објект, како и на живописот, кој има единствени иконографски решенија што биле инспирација за натамошниот развој на византиското монументално сликарство“, истакна министерот Исмаили.

Манастирот „Елеуса“ датира од XI век, а неговите градители имаат влијание од современите архитектонски решенија од византиската престолнина и се одраз на непосредните влијанија од цариградската градителска традиција.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...