7.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Македонија Младите со Даунов синдром освоија седум медали на меѓународниот натпревар за лица...

Младите со Даунов синдром освоија седум медали на меѓународниот натпревар за лица со посебни потреби „Београд опен 2019

Translate (Eng):[gtranslate]

Младите со Даунов синдром освоија седум медали на меѓународниот натпревар за лица со посебни потреби „Београд опен 2019“ што се одржа минатиот викенд. Тие се натпреваруваа во две категории – атлетика и пливање, а лицата со Даунов синдром од македонскиот фудбалски клуб „Карпошово“ одиграа пријателски натпревар со „Мунгоси“ од Србија.

На манифестацијата што се одржа шести пат учествуваа 20 држави со повеќе од 700 натпреварувачи на возраст од 15 до 26 години. Тренери од Македонија на децата се Борче Боев и Радован Велјановски, кои работат волонтерски.

 

РЕКЛАМА

Нашата репрезентација во Белград ја предводеше здружението „Трисомија21“ од Скопје, во соработка со Дневниот центар за лица со Даунов синдром.

- Реклами -