19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаФранка Граждани- Македонката која направи изум да го полни телефонот, од нејзините...

Франка Граждани- Македонката која направи изум да го полни телефонот, од нејзините патики.

22-годишната Франка Граждани може да го наполни својот телефон додека чекори.

Нејзините патики имаат „паметни влошки“ кои енергијата од пешачењето ја претвораат во струја.

Овој проект беше нејзина дипломска работа на Машинскиот факултет во Скопје.

Слични производи постојат во светот, а Франка се одлучила за ваков проект бидејќи ја интересираат инженерски решенија кои можат да ја искористат енергијата добиена од вибрации и бучава.

Франка објаснува дека поради користење на ефтини материјали, полнењето на телефонот не е доволно брзо, додека со поквалитетни елементи, нејзините „паметни влошки“ би можеле да бидат многу поефикасни.

Франка сè уште не знае дали ќе продолжи со образованието или ќе бара вработување. Но, она што го знае е дека најмногу ја привлекува кариера во автомобилската индустрија.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...