15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаЗатворските полицијаци немаат право на пензија

Затворските полицијаци немаат право на пензија

Продолжува голготата на затворските полицајци кои ги имаат исполнето условите за пензија. И пет месеци од носењето на новиот Закон за извршување на санкции, полицајците кои веќе го завршиле својот работен век, не може да заминат во пензија, објави „АлсатМ“.

Во текстот на Законот не е ставен коефициентот по кој ќе се одредува висината на пензијата која треба да ја добиваат идните пензионери. Ветувањата на надлежните беа дека веднаш по враќањето од годишните одмори, пратениците  ќе изгласаат  измени на Законот и на почетокот од овој месец проблемот ќе биде решен. Сега затворските полицајци се плашат дека до крајот на годинава нема да видат ниту денар од заработената пензија.

За својот проблем ќе го известат и премиерот Зоран Заев. А допис ќе пратат до евроамбасадорот Самуел Жбогар и до сите амбасади во земјава.

-Во Законот убаво си пишува, со завршување на 40 години бенефициран стаж да се оди во пензија, и тоа важи за секое службено овластено лице, вели еден од полицајците.

Целиот текст може да го прочитате на следнот линк „АлсатМ“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...