7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаПрилепчанецот Талески ја измислил машината за тутун уште во 1964 година а...

Прилепчанецот Талески ја измислил машината за тутун уште во 1964 година а добил само признание на хартија

Прилепчанецот Стеван Талески работник во Тутунскиот комбинат Прилеп во далечната 1964 година измислува и конструира  машина за нижење на тутун, која придонесува во механизацијата на обработката на оваа култура, создавајќи можности за поголема продуктивност, економичност и рентабилност.

Стеван Талески за овој пронајдок добил скромна награда од градот Прилеп по повод 3ти Ноември или наречена Трето Ноемвриска награда на град Прилеп и ништо повеќе.

Машината почна масовно да се користи пред десетина година од страна на тутунарите а пред тоа никој и не ја споменуваше. Зошто се чекало педесет години никој незнае

Стеван Талески бил номиниран за награда заедно со следниве добитници

1964 година:

Блаже Конески, писател, за поемата „Сончева колона“ претставувајќи најадекватен поетски израз на борбата на нашиот народ против фашистичкиот окупатор.

Александар Смугрески, просветен работник за извонредно залагање како општественик.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...