16.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Борисов: Никогаш не сме рекле дека го поддржуваме влезот на Македонија во...

Борисов: Никогаш не сме рекле дека го поддржуваме влезот на Македонија во ЕУ

Translate (Eng):[gtranslate]

Нивното членство е важно, но тоа не може да се случи на наш трошок, преобликувајќи ја историјата, истакна премиерот

Средбата со Претседателот беше конструктивна. За жал, не сите политички партии ги испратија своите водачи. Ова е непочитување кон претседателот. Им благодарам на членовите на Мешовитиот комитет, кои направија голема работа – тие досега имаат одржано 7 состаноци. Премиерот на соседна Бугарија Бојко Борисов го изјавил ова по средбата со шефот на државата за односите со Македонија, која траеше скоро три часа.

„Ние сме братски народи, нека запре оваа братоубиствена војна со пропаганда во Скопје. Немаме поблиски луѓе. Ова е апел за нив. Направивме големи напори. Работиме заедно на многу проекти“, порача Борисов. Според него, ако ја запрат Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ, таа ќе остане во историјата откако сите 27 земји ќе ги поддржат.

РЕКЛАМА

„Никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме влезот на Македонија во ЕУ. Затоа, го повикувам комитетот да свика брз состанок и да донесе одлука. Потоа имаме 71 инструмент – така се и поглавјата за преговори за пристапување на Македонија во ЕУ. Нека престанат да играат со историјата и минатото и да се концентрираат на иднината“, додаде Борисов, пренесоа медиумите од Бугарија.

„Нашиот став е јасен – клучно е тие да бидат прифатени во ЕУ. Но, тоа зависи од нив. Тоа не може да се случи на наш трошок, преобликувајќи ја историјата “, истакнал Борисов. Со Обединети патриоти имаме едно мислење за оваа тема. Тие се поцврсти во својата позиција, ние сме помеки, кажал тој.

Лидерот на ВМРО, Красимир Каракачанов, исто така, коментираше:

„Владетелите во Скопје нè исмеваат и добиваат на време. Последната седница на комисијата е закажана само еден ден пред состанокот во Брисел, на кој ќе се одлучи да започнат преговори со Скопје “.

- Реклами -