7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаСкопје - Цело семејство живее под мост со “намирници“ од контејнери

Скопје – Цело семејство живее под мост со “намирници“ од контејнери

Домот на ова тричлено семејство се наоѓа во општина Аеродром, и тоа, ни помалку ни повеќе – под мост.

Столб на ова несреќно семејство е синот, кој пак собира пластични шишиња за да им обезбеди најосновни средства за хигиена и за парче леб.

Мајката е нема, како последица на мозочен удар, па таткото се грижи за неа додека синот работи. Надлежните институции немаат слух за ова семејство, со оглед на тоа дека тие веќе побарале помош на неколку места.

Овие фотографии ги испратија совесни и загрижени граѓани кои гледаат како се измачува ова тричлено семејство.

Доколку ти, што го читаш ова, сакаш да им помогнеш, можеш да ги најдеш под мостот во општина Аеродром, во близина на Универзитетот ФОН. Секаква помош им е добредојдена!

Апелираме до Центарот за Социјална работа што поскоро да го најде ова семејство и да му обезбеди пристоен живот!

Извор Точка
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...