16.9 C
Ohrid
сабота, јули 24, 2021
Почетна Македонија Нова анкета во Македонија: 70 проценти од студентите сакаат да заминат од...

Нова анкета во Македонија: 70 проценти од студентите сакаат да заминат од државата

Translate (Eng):[gtranslate]

Каде се гледаат македонските бруцоши по завршување на факултетите? На првиот академски час дел од нив се изјаснија дека нивната иднина е токму тука, други пак сакаат да заминат од земјава.Во анкетата најголем дел од студентите тврдат дека тешко се доаѓа до работа платите се ниски и доколку имаат прилика среќата ќе ја бараат на друго место, јавува Сител.

Годинава на ФИНКИ се запишале 1.100 лица, а на економски факултет едвај 600. Деканите и ректорите со порака до нив да не с еплашат од предвизиците туку да се соочат со нив, а тие ќе направат се за да ги задржат тука затоа што се потребни.

Според првичните бројки годинава на факултетите се запишани 11. 000 студенти од кои 7.000 на УКИМ.

РЕКЛАМА

Според анализата на Детектор објавена неодамна дури 70 отсто од студентите се изјасниле дека размислуваат да ја напуштат државата.

- Реклами -