11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаНова анкета во Македонија: 70 проценти од студентите сакаат да заминат од...

Нова анкета во Македонија: 70 проценти од студентите сакаат да заминат од државата

Каде се гледаат македонските бруцоши по завршување на факултетите? На првиот академски час дел од нив се изјаснија дека нивната иднина е токму тука, други пак сакаат да заминат од земјава.Во анкетата најголем дел од студентите тврдат дека тешко се доаѓа до работа платите се ниски и доколку имаат прилика среќата ќе ја бараат на друго место, јавува Сител.

Годинава на ФИНКИ се запишале 1.100 лица, а на економски факултет едвај 600. Деканите и ректорите со порака до нив да не с еплашат од предвизиците туку да се соочат со нив, а тие ќе направат се за да ги задржат тука затоа што се потребни.

Според првичните бројки годинава на факултетите се запишани 11. 000 студенти од кои 7.000 на УКИМ.

Според анализата на Детектор објавена неодамна дури 70 отсто од студентите се изјасниле дека размислуваат да ја напуштат државата.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...