19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаАдминистративците од денес со повиски плати: Пратениците денес изгласаа покачување на платите...

Административците од денес со повиски плати: Пратениците денес изгласаа покачување на платите во Јавната Администрација.

Власта во 5 минути до 12 часот го менува Законот за да им ги зголеми платите на вработените во јавниот сектор за 5 насто, како што вети лани. Државните институции чекаа денеска да поминат измените во Собранието за да ги исплатат септемвриските плати.

Повисоките плати на вработените во јавната администрација повлекуваат дополнителни 10.2 милиони евра од буџетот до крајот на годината. За целата оваа 2019 година за плати на администрацијата ќе бидат потрошени 460 милиони евра, што е за 25 милиони повеќе од лани. Сумата е зголемена поради повисоките плати, но и поради новите вработувања во јавниот сектор, кој од година в година е се поголем. Но критиките и незадоволството од услугите што администрацијата им ги дава на граѓаните и на компаниите не се намалува.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...