11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаПозади убиството кај Смилковско Езеро стои поранешен полицаец и командир на Г.П...

Позади убиството кај Смилковско Езеро стои поранешен полицаец и командир на Г.П Блаце.

Полицаец со инцијали З.Т. на соговорник му кажува дека позади убиството на момчињата и рибарот на Смилковското Езеро стои поранешниот полицаец и командир на ГП Блаце, а сегашен убиец на полицаец, пишува во транскриптот на СМС пораката што денеска ја прочита судијата Осман Шабани на рочиштето за предметот „Монструм”.

Полицаецот на соговорникот му вели дека знаел оти, според него, сомнителното лице, ќе предизвика инциденти со униформирана група за да ја покаже неговата моќ.

– За ова го известив и советникот на претседателот, но и „Радникот”, кој сега не можам да го добијам на телефон, не ми се јавува, вели полицаецот во СМС пораката.

Според него, сомнителниот е во бегство поради убиство на полицаец од специјалните единици.

Таткото на едно од убиените момчиња, по паузата побара од судијата Огнен Ставрев да се обезбеди снимка од собраниска седница кога премиерот Зоран Заев дава одговор на пратеникот Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ за „Монструм”, каде според него, кажал многу важни работи за случајот.

Според него, премиерот кажал дека сите материјали од претходното судење сега се декласифицирани. На прашање на судијата Огнен Ставрев дали тоа нешто ќе помогне, таткото рече дека Заев ќе биде повикан како сведок и во судот да каже.

Ставрев најави дека ќе се обиде да ја обезбеди таа собраниска седница и да се пушти во Судот, по што продолжи со читање на СМС пораки. Судењето продолжува на 10 октомври со читање на преостанатите СМС пораки кои се доказен материјал предложени од Обвинителството.

24 инфо

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...