9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаУште му се радува: Стар Mеrсеdеs помина 3,4 милиони км. и уште...

Уште му се радува: Стар Mеrсеdеs помина 3,4 милиони км. и уште вози!

Додека прoизвoдитeлитe на модерни автомобили тврдат дека нивните дизел агрегати се способни да достигнат 500.000 километри со правилно одржување, реалноста покажува дека скршените турбо компресори, инјекторите за гориво…ги вадат од погон моторите многу порано од предвиденото.

Старите автомобили не можат да ви понудат комоција или безбедност на ниво на модерните, но во однос на надеж и експлоатацискиот живот не може да се спори бидејќи пред средината на 90-тите години имаше златна ера на навистина надежни автомобили.

Друг пример за тоа е еден Mеrсеdеs Bеnz W124 oд 1991 гoдинa, кој успеа да помине 3,4 милиони километри. Првиот милион автомобилот го поминал до 1997 година без да е неопходно да и се смени нешто освен масло и филтри.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...

Да се врати средното полициско училиште, полицајците со сѐ послаб просечен успех!

Независниот полициски синдикат бара враќање на средното полициско училиште. Главна причина за тоа, е според нив, се послабиот просечен успех на кандидатите за полицајци во...

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...