7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаВелосипедистите од Карпош ја блокираа „Скупи“, Шилегов и Богоев само ветуваат, но...

Велосипедистите од Карпош ја блокираа „Скупи“, Шилегов и Богоев само ветуваат, но не прават ништо за безбедноста

На велосипедистите во Скопје им дојде преку глава, па денес се одлучија да ја блокираат улицата „Скупи“, позната како „Тетовска трошарина“ која важи за една од најфрекфентните во главниот град, пренесува „Инфомакс“.

Десетици велосипедисти протестиираа незадоволни од односот на локалните власти. Според нив, градоначалниците на Скопје и на Карпош и покрај ветувањата се уште ништо не направиле за подобрување на безбедноста и мобилноста на велосипедистите.

Пред десетина дена во рамки на деновите на мобилност градоначалниците на Скопје и Карпош правеа промоција на неколку тротинети. Убав чекор, за пред камери симпатичен признавам, но чекор кој освен нов тротинет за градоначалникот и два-тројца негови блиски од администрацијата суштински не носи ништо како бенефит за граѓаните. Ниту од аспект на безбедноста ниту од аспект на заштита на животната средина и загадуањето, вели Тони Јаревски, советник во општина Капрош.

Според него, велосипедистите и жителите кои се движат по овој патен правец се небезбедни и се секојдневно изложени на ризик некој да ги прегази поради недостатокот на тротоар и велосипедски патеки.

Граѓаните на општина Карпош пред се, се луѓе кои имаат изразит степен на урбана култура, луѓе кои што се образувани кои што знаат да проценат и да вреднуваат. Мислам дека севкупното нивно задоволство или незадоволство и од начинот на развој на општината, и од начинот како таа истата се одржува има влијание врз нивното мнение. Сепак, на крајот на краиштата денот на изборите но сепак, од секогаш бил наш став нивното мислење да се почитува, да се цени, да се слуша и да се постапува по она што е приоритет на граѓаните“ – вели Јаревски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...