-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаНов шок за земјоделците: Власта ќе ги проверува дали ги заслужуваат...

Нов шок за земјоделците: Власта ќе ги проверува дали ги заслужуваат субвенциите

Министерот за земјоделство, Трајан Димковски, во „Топ Тема“ најави дека Земјоделскиот инспекторат наложил контрола на над 3.000 земјоделци за да провери со вонредна контрола дали тие чесно со своето производство ги заслужуваат доделените субвенции.

Имаме ние (Владата) заклучок, прво се работеше за анасон. На 1.200 хектари се даваат 700.000 евра субвенции за анасон. Од платежната агенција се одлеваа многу пари за „скриен“ анасон. Сега многу се манилуплира со спанаќ како градинарска култура, а таму немаме скалесто субвенционирање. Така таму може организирано да се злоупотребат субвенциите. Затоа имаме заклучок на Влада и го поттикнавме државниот инспекторат за земјоделство да ги провери тие повеќе од 3.000 земјоделци вонредно. Не 3.000, и 30.000 да се, ние ќе направиме контрола, рече Димковски.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...