7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаСара Џесика Паркер го пофали македонскиот филм „Медена земја“

Сара Џесика Паркер го пофали македонскиот филм „Медена земја“

Холивудската актерка Сара Џесика-Паркер го гледаше прикажувањето на македонскиот документарен филм „Медена земја“ по што го сподели своето воодушевување на својот профил на Инстаграм.

Глумицата од неколку култни филмови објави фотографија од филмот и напиша дека е сигурна дека „Медена земја“ ќе влезе во трката за Оскар во својата категорија.

„’Медена земја’ е неверојатна, визуелно зачудувачка, интимна, а, сепак, епска приказна за пчеларката Атиџе Муратова. Жена која нема никогаш да ја заборавам. Има причина зошто овој филм ја добива секоја награда за документарен филм“, пишува Џесика-Паркер.

Таа во постот им честита на филмаџиите Љубомир Стефанов и на Тамара Котевска. „Ви благодарам што ни дозволивте да патуваме со вас во малото село во Република Македонија, ќе ве следам насекаде“, пишува таа.

Таа уште додава дека филмот се прикажува во Њујорк и го погледнала во Quad Cinema.

„Медена земја“ вечерва е на „Киненова“, а се прикажува и во Куманово, Битола, Свети Николе.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...