7.5 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаБоки 13 утре дава исказ, а Катица Јанева уште се мислела дали...

Боки 13 утре дава исказ, а Катица Јанева уште се мислела дали да даде…

Бојан Јовановски утре ќе дава исказ за случајот „Рекет“, Катица Јанева се уште се двоуми. Точно на пладне Јовановски треба да биде спроведен од Шутка и како осомничен да биде испрашан за аферата во која му се ставаат на товар делата перење пари и примање награда за противзаконито влијание.

На поранешната специјална обвинителка пак и остануваат уште три дена за да одлучи како ќе се брани. И денеска адвокатите велат дека не им предложила спогодба со обвинителството, во случај да признае вина. Неизвесно е дали како осомничена ќе проговори пред обвинителката и нејзина колешка Вилма Русковска.

„На 25-ти септември добивме решение за завршена истрага, така што на 10-ти сега истекува рокот за доставување докази и евентуален исказ. Се уште немаме насоки од нашата клиентка а и не можеме да споделуваме детали со јавноста во овој момент.“ – вели Дељо Кадиев, адвокат.

Јанева чека и судска одлука по поднесената жалба да излезе од притвор со гаранцијата од три стана. Од друга страна обвинителството е се поблиску до роковите за поднесување на обвинение, доколку во меѓувреме некој од тројцата осомничени не направи спогодба.

Обвинителството паралелно со истрагата за Рекет истражува и кој е кртот кој ги изнесува документите во овој случај. Минатата недела еден од адвокатите во овој случај телефонски добил понуда за пари да го добие исказот на Зоран Милевски Кичеец. Засега само Кичеец е пуштен во домашен притвор.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...