18.3 C
Ohrid
недела, септември 26, 2021
Почетна Македонија Сдсм крена раце: Груевски останува во Будимпешта, Унгарија вторпат одби да го...

Сдсм крена раце: Груевски останува во Будимпешта, Унгарија вторпат одби да го екстрадира

Translate (Eng):[gtranslate]

Експремиерот Никола Груевски останува на слобода во Будимпешта бидејќи Унгарија нема да го екстрадира ни за настаните во Собранието од 27 април. Унгарските власти и официјално ја известиле Македонија дека нема да го екстрадираат Груевски.

– Примено е известување дека Врховниот регионален суд донел конечна одлука дека не се исполнети законските претпоставки за екстрадиција на Никола Груевски, бидејќи на негово барање одобрен му е азил во Унгарија. Во согласност со актот бр. 38 за меѓународна правна помош во кривични предмети, лице на кое му е дадено азил нема да се екстрадира во државата од која избегал – велат од Министерството за правда.

Унгарија веќе одби да го екстрадира поранешниот македонски премиер за предметот „Тенк “..

РЕКЛАМА
- Реклами -