9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаДУИ против попис - „Денес се плашиме дека бројот на албанското население...

ДУИ против попис – „Денес се плашиме дека бројот на албанското население ќе биде под 20 отсто“

Денес во емисијата “10 минути“ на телевизија 21 гостуваше Мендух Тачи, челникот на Демократската партија на Албанците (ДПА).

Тој отворено говореше за состојбата на албанските политички партии во Република Северна Македонија и истакна дека политиката на албанската партија ДУИ ги натерала Албанците да си заминат од нашава држава.

Истовремено тој истакна дека ДУИ не сака да се спроведе долгоочекуваниот најавен попис затоа што, како што вели тој, тие стравуваат дека Албанците ќе испадне дека се помалку од 20 отсто од вкупното население во државава.

„Оваа вистина открива и една друга вистина, дека во 2001-та година, ова 18/19-годишно политичко владеење на ДУИ резултира со тотално фијаско. Ако денес се плашиме дека нашиот број ќе биде под 20 отсто тогаш анализата вели дека Албанците заминале од тука, Албнците не виделе перспектива тука, Албанците мигрирале. И тоа е еден многу цврст аргумент“ – изјавил Тачи.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...