20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаРЕАКЦИЈА , Власите бараат отфрлање на Законот за јазиците- Ова е окупација

РЕАКЦИЈА , Власите бараат отфрлање на Законот за јазиците- Ова е окупација

Бараме почитуваната професорка и академик Катица Ќулавкова да поведе акција за потпишување на петиција на интелектуалците во Македонија со која од Венециската комисија, од Владата и од Собранието ќе се бара целосно отфрлање на Законот за употреба на јазиците, вели во изјавата за МКД.мк Димо Димчев од Унијата за култура Власите во Македонија.

„Со овој Закон се воведува ‘окупација’ на Македонија, особено на малите малцинства. Малите малцинства и така не се третирани/почитувани, ама со овој Закон им се наложува да учат уште еден јазик, покрај официјалниот и службениот јазик во Македонија. Вакво нешто не се видело ни за време на Втората светска војна, кога речиси цела Европа беше окупирана од Германците, ама не беше наложено со закон сите народи задолжително да го учат германскиот јазик. А да не зборуваме дека се предвидени и драстични казни за тие што нема да го научат албанскиот јазик. Од друга страна, барем јас никаде не прочитав, дека со овој закон ‘се замолуваат’ и Албанците во Македонија да научат нешто македонски.

Да заклучам, професорке и драга Катица Ќулавкова, сега вие сте на потег и поведете го орото, покренете акција за петиција. Оствари ја твојата обврска како Македонка. Јас толку знам и можам и толку кажувам“, вели во изјавата Димчев од  Унијата за култура на Власите од Македонија.

Извор мкд.мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...