12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА: Со фискални до награда

НОВ ПРОЕКТ НА ВЛАДАТА: Со фискални до награда

Translate (Eng):[gtranslate]

Владата одобри наградна игра со фискалните сметки – „Мој ДДВ, моја награда“. Целта, на владата е да се зајакне фискалната дисциплина и да се подигне свеста кај граѓаните за да бараат фискални сметки. Предлогот е на Министерството за финансии.

– Мерката ќе генерира дополнителни приходи за граѓаните, а ќе ја спроведува Државната лотарија на Република Северна Македонија, како овластено трговско друштво во целосна сопственост на државата, во соработка со Министерството за финансии и Управата за јавни приходи – соопшти владата.

РЕКЛАМА
- Реклами -