25.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија ЗАЕВ: Сите ќе одат во пензија до 64 години, нема како досега...

ЗАЕВ: Сите ќе одат во пензија до 64 години, нема како досега продолжување до 67

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателот на Владата и на СДСМ, Зоран Заев, денеска на партиска трибина во Куманово соопшти дека се носи нов закон за пензионурање според кој не ќе може да се продолжува пензионирањето до 67 години како што е сега.

– Носиме нов закон. Наместо како досега со избор до 67 години да се оди во пензија, сега ќе се оди во пензија на 64 години за да ослободиме места за младите луѓе, рече Заев.

Тој соопшти дека новиот закон бил пуштен во процедура.

РЕКЛАМА
- Реклами -