29.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Виктор Димовски младиот светски кик боксерски првак.

Виктор Димовски младиот светски кик боксерски првак.

Translate (Eng):[gtranslate]

Виктор Димовски има само 13 години. Живее во Келн, Германија. Потекнува од штипско семејство. Родителите на мајкаму живеат во Штип. Прво го засакал каратето, а сега кик боксот. Веќе две години е најдобар во Германија. Учествува и на светски првенства. Настапува во повеќе дисциплини. Вели дека е четирикратен светски првак во во лаиш и семи контак од 47 до 53 кгр. За неполна години освоил еден појас, 8 пехари, исто толку мeдали и 17 сертификати. Само пред неколку денови освоил ‘четири први места на СП во Германија, 4 награди и исто толку сертификати.
Инаку, настапува во повеќе верзии познати во кик боксот, како на пример wku, wfms, mku,tai, mm.
Виктор најавува дека наскоро со својот татко ќе дојде и во Штип.

 

РЕКЛАМА
- Реклами -