18.8 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Македонија Непознат човек се понудил да ги плати долговите од 20 милиони денари...

Непознат човек се понудил да ги плати долговите од 20 милиони денари на Меѓународниот сојуз, БМЈ Груп и Томато

Translate (Eng):[gtranslate]

Лице кое не е многу познато во јавноста се пријавило да ги преземе фирмите и да ги плати долговите на Меѓународниот сојуз, БМЈ Груп и Томато, истакнаа од УЈП на денешниот брифинг со новинарите.

Меѓународен сојуз каде претседател беше Бојан Јовановски, БМЈ груп во чија сопственост беше 1 ТВ и Томато продукција во чии простории всушност беше сместена телевизијата, ќе заработат кривични пријави, бидејќи Управата за јавни приходи утврдила дека не платиле данок на добивка, ДДВ и персонален данок во вредност од 20 милиони денари.

Како што информираат од УЈП на брифинг со новинарите, овој наод е резултат од извршените контроли во овие правни лица, но постапката се уште не е завршена бидејќи дел од раководителите на субјектите се уште не ги разгледале записници.

РЕКЛАМА

Повеќе на линкот: Фокус

- Реклами -