6.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонијаПендаровски: И името го сменивме за ЕУ, и пак ништо...

Пендаровски: И името го сменивме за ЕУ, и пак ништо…

Претседателот, Стево Пендаровски ја предупреди ЕУ дека за никого нема да биде
добро ако Македонија не добие датум.
,,И името на државата го сменивме заради тоа. Тоа не го направила досега ниту една
држава“-изјавил Пендаровски за ,,Пресе“.
,,Не се надеваме на сигнал, очекуваме одлука. Во текот на изминатата година и пол,
испорачавме сè што треба. Граѓаните не прашуваа зошто мораме да го смениме името
на нашата држава. Нашиот одговор беше-за да станеме членка на ЕУ. Исполнивеме
што се бараше од нас досега. Сега граѓаните прашуваат зошто доаѓа до одложување“-
изјавил Пендаровски за ,,Пресе“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...