18.3 C
Ohrid
недела, септември 26, 2021
Почетна Забава Што е следно крштевка преку телефон?- Ватикан ја претстави паметната бројаница, молитвен...

Што е следно крштевка преку телефон?- Ватикан ја претстави паметната бројаница, молитвен уред за младите

Translate (Eng):[gtranslate]

Во Ватикан по се изгледа не се задоволни колку младите и посветуваат време на верата и црквата, па одлучиле да им понудат „молитвен уред“ во склад со современите текови.

Тие креирале уред наречен Click To Pray eRosary, којшто претставува електронска бројаница која со апликацијата се поврзува со паметниот телефон. Се активира кога корисникот ќе направи движење во облик на крст.

Самата нараквица е изработена од 10 монисти од црн ахат и хематит, а на неа се наоѓа „паметен“ крст во кој се чуваат податоци. Цената на нараквицата е 109 долари.

РЕКЛАМА

Кога се активира корисникот може да избере еден од трите типа на молитва: стандардна, контемплативна или тематска, која секоја година ќе се мениува со годишно ажурирање.

Catholic News Agency

@cnalive

The bluetooth and water-resistant digital rosary is a product of “Click to Pray”, an initiative of ‘ Worldwide Prayer Network. https://bit.ly/35GOgte 

Embedded video

24 people are talking about this
- Реклами -