4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаЗабаваШто е следно крштевка преку телефон?- Ватикан ја претстави паметната бројаница, молитвен...

Што е следно крштевка преку телефон?- Ватикан ја претстави паметната бројаница, молитвен уред за младите

Во Ватикан по се изгледа не се задоволни колку младите и посветуваат време на верата и црквата, па одлучиле да им понудат „молитвен уред“ во склад со современите текови.

Тие креирале уред наречен Click To Pray eRosary, којшто претставува електронска бројаница која со апликацијата се поврзува со паметниот телефон. Се активира кога корисникот ќе направи движење во облик на крст.

Самата нараквица е изработена од 10 монисти од црн ахат и хематит, а на неа се наоѓа „паметен“ крст во кој се чуваат податоци. Цената на нараквицата е 109 долари.

Кога се активира корисникот може да избере еден од трите типа на молитва: стандардна, контемплативна или тематска, која секоја година ќе се мениува со годишно ажурирање.

Catholic News Agency

@cnalive

The bluetooth and water-resistant digital rosary is a product of “Click to Pray”, an initiative of ‘ Worldwide Prayer Network. https://bit.ly/35GOgte 

Embedded video

24 people are talking about this
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...