8.4 C
Ohrid
сабота, ноември 27, 2021
Почетна Македонија Грчката православна црква ја призна автокефалноста на Украинската црква

Грчката православна црква ја призна автокефалноста на Украинската црква

Translate (Eng):[gtranslate]

Светиот синод на Грчката православна црква, по барање на Вселенската патријаршија, и официјално ја призна автокефалноста на Украинската православна црква (УПЦ).

Во гласањето во Синодот учествуваа 80 епископи, а одлуката ја објави Архиепископот Атински и на цела Грција, Јероним.

На 6 јануари оваа година Вселенскиот патријарх Вартоломеј во Истанбул потпиша указ за автокефалност на Украинската православна црква. Претходно, патријархот го поздрави успешното одржување на обединувачкиот собор во Украина.

РЕКЛАМА