7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСветСо закон забрането учеството на животните во циркус во Калифорнија

Со закон забрането учеството на животните во циркус во Калифорнија

Гувернерот на американската сојузна држава Калифорнија, Гевин Њусом одобри закон со кој се забранува учеството на голем број животни во циркусите.

Законот не се однесува на настапи на дресирани кучиња, мачки и коњи, пренесе „АП“.

Американската агенција наведе дека циркусите во САД бележат пад на популарноста, потсетувајќи дека најпознатиот циркус, „Ринглинг Брос енд Барнум едн Бејли циркус“ ја затвори својата врата во 2017 година по 147 години постоење.

„АП“ додава дека најмалку 18 циркуси во земјата не користат воопшто животни.

Демократскиот сенатор од Калифорнија, Бен Хуесо, кој претходно го предложи овој закон, во текстот наведе дека животните во циркусите се подложени на сурови тренинзи и изведувањето на претстави во присуство на голем број луѓе, може негативно да влијае врз нив.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...