11.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Свет Со закон забрането учеството на животните во циркус во Калифорнија

Со закон забрането учеството на животните во циркус во Калифорнија

Translate (Eng):[gtranslate]

Гувернерот на американската сојузна држава Калифорнија, Гевин Њусом одобри закон со кој се забранува учеството на голем број животни во циркусите.

Законот не се однесува на настапи на дресирани кучиња, мачки и коњи, пренесе „АП“.

Американската агенција наведе дека циркусите во САД бележат пад на популарноста, потсетувајќи дека најпознатиот циркус, „Ринглинг Брос енд Барнум едн Бејли циркус“ ја затвори својата врата во 2017 година по 147 години постоење.

РЕКЛАМА

„АП“ додава дека најмалку 18 циркуси во земјата не користат воопшто животни.

Демократскиот сенатор од Калифорнија, Бен Хуесо, кој претходно го предложи овој закон, во текстот наведе дека животните во циркусите се подложени на сурови тренинзи и изведувањето на претстави во присуство на голем број луѓе, може негативно да влијае врз нив.

- Реклами -