Пронајдена вибер порака во мобилниот телефон на Боки 13 – осомничената напишала заокружени бројки, 3.000, 5.000, 10.000!

Обвинителството за организиран криминал и корупција за истрагата „Рекет“ има во раце вибер пораки испратени од една од осомничените за измамите од Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски- Боки 13, со суми: 3.000, 5.000, 10.000 и други суми со заокружени бројки..

Обвинителството, како што дознава “сакамдакажам.мк“, претпоставува дека се работи за суми од илјади евра и ќе истражува со која цел осомничената ги напишала и му ги испратила токму на првоосомничениот Боки 13.

Дека вештачењето на мобилниот телефон на Боки 13 е ризница од готови податоци што ѝ требаат на истрагата, покажа и случајот со поранешната Специјална обвинителка Катица Јанева во првиот дел од истрагата, кој веќе резултираше со обвинение. Токму со вештачењето на овој телефон, била откриена сумата од 50.000 евра која Јанева ја зела од милионот и половина евра што ги зел Јовановски од Орце Камчев, за да му ја олесни положбата во истрагата „Империја“, кај што е првоосомничен за перење пари.

За истата осомничена, како што дознаваме од истрагата, има тврдење од оштетен бизнисмен кој му дал неколку стотини илјади евра на Меѓународниот сојуз, дека никогаш не би му дал баш на Боки 13 пари, ако таа не била присутна и не седела до него буквално на сите средби и убедувања да ги инвестира таму своите пари.

Според информациите од Обвинителството, вториот дел од истрагата нема да заврши следниве недели. Наредните денови ќе се истражуваат наодите на Управата за јавни приходи, која минатава недела најави три кривични пријави за затајување данок од фирмите поврзани со првоосомничениот во „Рекет“ Бојан Јовановски. УЈП открила затајување данок во БМЈ груп, Меѓународен сојуз и Томато продукција, а контрола извршила и во 1ТВ.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here