30.9 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија САД го ратификуваше Протоколот за членство на земјава во НАТО

САД го ратификуваше Протоколот за членство на земјава во НАТО

Translate (Eng):[gtranslate]

Сенатот на САД попладнево го изгласа Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Претседателот Стево Пендаровски им се заблагодари на САД и напиша дека стратешкото партнерство продолжува.

„Благодарност до САД за ратификацијата на Протоколот за нашето членство во #НАТО во Сенатот. Стратешкото партнерство САД-Северна Македонија продолжува во Алијансата придонесувајќи за глобалната стабилност и безбедност. #WeAreNATO“, напиша Пендаровски.

Остануваат уште четири земји да го ратификуваат Протоколот за Македонија и официјално да стане членка на НАТО.

РЕКЛАМА
- Реклами -