16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Макрон: Го молевме Заев да ги спроведе реформите а тој не игнорираше

Макрон: Го молевме Заев да ги спроведе реформите а тој не игнорираше

Translate (Eng):[gtranslate]

Францускиот амбасадор во Скопје Кристијан Тимоние денеска на прес-конференција се обиде да ја разјасни позицијата на неговата земја по ветото на Самитот во Брисел за Северна Македонија и Албанија
Не избрзувајте со оценки дека сте модел и пример за регионот, порача денеска на прес-конференција во Скопје, францускиот амбасадор Кристијан Тимоние. Како што најави на почетокот, Тимоние планираше да одговори на сите прашања и да ги разјасни позициите на Франција во однос на проширувањето.
Тој ги отфрли тврдењата дека францускиот претседател Емануел Макрон бил осамен во блокадата на почетокот на преговорите на Самитот.

Некои луѓе дадоа ветувања, а потоа ги префрлија на други да ги исполнат“, рече Тимоние. Тој објаснуваше дека во јавноста се создавал впечаток дека Преспанскиот договор ќе биде доволен за почеток на преговорите, но Франција поставувала и други услови кои биле игнорирани.

„Преспанскиот договор беше предуслов за да се расчисти патот, но потоа следуваа други услови. Тоа им беше пренесено и на нашите грчки и македонски соговорници. Таа перспектива беше загубена попат”, тврди Тимоние. Тој обвини дека во пресрет на самитот на ЕУ се правеле „маркетиншки трикови” за да се добие впечаток дека земјата ги исполнила сите задачи за да добие зелено светло за почеток на пристапните преговори.

РЕКЛАМА

„Не сум сигурен дека притисоците кои беа направени придонесоа да се направи напредок“, рече Тимоние.
Клучното очекување на Париз останува реформа на методологијата на процесот на преговори, но Тимоние не успеа да објасни што е точно идејата на Франција за реформа и дали воопшто постои конкретен предлог.

 

- Реклами -