25.3 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Забава Ромска свадба во Словачка: Фустанот на невестата накитен цел со евра, а...

Ромска свадба во Словачка: Фустанот на невестата накитен цел со евра, а од зетот костумот со злато. (ВИДЕО)

Translate (Eng):[gtranslate]

Ромските свадби се познати по раскошот и кичот, како и по деталите за кои со денови по завршување на свадбената веселба се раскажува. Младите како и нивните фамилии со недели се подготвуваа за свадбениот спектакл, но тешко кој може да ја надмине свадбената веселба на еден ромски пар во Словачка.

Имено, на свадбата невестата се пресоблекувала неколку пати, а секој пат новиот фустан бил китен со евра. Момчето облекол смокинг опшиен со злато, а носел и неколку килограми тежок ланец околу вратот.

Најинтересното е оставено за крајот на свадбата кога невестата дошла во фустан покриен со евра, а се се завршило на крајот – со броење пари.

РЕКЛАМА

- Реклами -