9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Македонија Ростуше- ОУ „Ѓорѓи Пулевски“ се преименува во ОУ „Хајан Селмани“

Ростуше- ОУ „Ѓорѓи Пулевски“ се преименува во ОУ „Хајан Селмани“

Translate (Eng):[gtranslate]

Со одлука на Советот на Општина Маврово и Ростуше, основното училиште во селото Ростуше се преименува, од ОУ „Ѓорѓи Пулевски“ во ОУ „Хајан Селмани“.

 

„Одлуката е донесена по предлог и иницијатива на советот на родители и училишниот одбор“, информираа од општината.

РЕКЛАМА

Бизнисменот и мотивациски говорник Хајан Селмани, по потекло од селото Велебрдо, почина во септември годинава, на 33 годишна возраст. Беше успешен претприемач во ИТ секторот, сопственик на ИТ компанијата Haselt