19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаДали најголемите македонски хитови се навистина македонски?

Дали најголемите македонски хитови се навистина македонски?

Дали некои од најпопуларните песни на македонската забавна естрада се навистина автентични дела на македонските композитори? Голем дел од нив не се оригинали, туку„преработки“ или чисти копии на претежно руски песни, па излегува дека е
многу проблематична авторската биографија на некои од најистакнатите наши композитори и пејачи. Тие врз основа на овие хитови се стекнаа со слава, некои станаа амабасадори на македонската култура, некои се вработија во културните институции, а од пред три години, често пати добиваат и субвенции од конкурсите за поддршка на македонската забавна и народна музика
од Министерството за култура.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...