4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаСветЕрдоган: Ќе ги потиснеме Курдите ако Русите не ги исполнат своите обврски

Ердоган: Ќе ги потиснеме Курдите ако Русите не ги исполнат своите обврски

Доколку Русија не ги исполни обврските од билатералниот договор постигнат неодамна, Турција ќе го „исчисти“ граничното подрачје во североисточна Сирија од курдските сили, предупреди денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Тој повторно се закани дека ќе ги отвори ширум вратите за бегалците да можат да одат кон Европа доколку европските земји не го поддржат планот на Анкара за создавање „зона на безбедност“ во североисточна Сирија.

Според договорот постигнат во вторникот, руската воена полиција и сириските граничари треба да ја исчистат областа на оддалеченост од 30 километри од турската граница од припадниците на курдските сили во Сирија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...