10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаЗабаваКој повеќе ужива во сексот - мажите или жените?

Кој повеќе ужива во сексот – мажите или жените?

Ова е вечно прашање кога станува збор за сексот – кој повеќе ужива и кој има подобар оргазам. И мажите и жените велат дека тоа чувство е неверојатно и дека не може да се опише. Меѓутоа, дали е навистина точно дека едниот пол ужива повеќе од другиот?

Главниот проблем се јавува кога ги споредуваме машкиот и женскиот оргазам.

Машкиот оргазам е пократок и трае 3-10 секунди, додека женскиот трае 20 секунди. Меѓутоа, мажите побргу доживуваат оргазам, додека на жените им треба повеќе време.

Што е подобро- јачината на оргазмот или неговата зачестеност?

Многу универзитети спроведуваат истражувања за да откријат чиј оргазам е подобар. Тие тргнаа од разликите, но крај заклучија дека машкиот и женскиот оргазам се слични.

Иако има разлики во траењето, машкиот и женскиот оргазам имаат исто влијание на телото. И мажите и жените се чувствуваат поспано после оргазмот затоа што во мозокот се лачи пролактин.

И двата пола исто така доживуваат краток „нервен шок“ кој поминува низ целото тело и на некој начин се чувствуваат исцрпено.

Начинот на кој оргазмот влијае на мозокот е ист и кај мажите и жените, сите центри подеднакво работат при овој чин.

На жените им треба повеќе време за да доживеат оргазам, но уживањето е продолжено.

Кој е повеќе возбуден?

Секогаш прво ќе помислите на мажите. Но, и жените имаат подеднакво голема желба за секс и уживаат во него.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...