11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонец во трка за градоначалник на Благоевград

Македонец во трка за градоначалник на Благоевград

Атанас Кирјаков синоќа јавно се произнесе дека е етнички Македонец и очекува македонското малцинство во Благоевград да му помогне да стане градоначалник.

Локалните избори во соседна Бугарија ќе се одржат утре, а 67 илјади граѓани на Благоевград ќе бираат нов градоначалник помеѓу 12 кандидати.

Меѓу нив е и Македонецот Атанас Кирјаков, член на партијата ОМО Илинден која Бугарија упорно одбива да ја регистрира. Неможејќи да се кандидира од својата партија, Кирјаков е пријавен како кландидат на движењето „Заедно за промена“.

Кирјаков синоќа на својот facebook профил на англиски јазик порача „Јас сум Македонец“ инспирирајќи го локалното македонско население да излезе и да му даде поддршка.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...