12.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 25, 2021
Почетна Македонија Македонец во трка за градоначалник на Благоевград

Македонец во трка за градоначалник на Благоевград

Translate (Eng):[gtranslate]

Атанас Кирјаков синоќа јавно се произнесе дека е етнички Македонец и очекува македонското малцинство во Благоевград да му помогне да стане градоначалник.

Локалните избори во соседна Бугарија ќе се одржат утре, а 67 илјади граѓани на Благоевград ќе бираат нов градоначалник помеѓу 12 кандидати.

РЕКЛАМА

Меѓу нив е и Македонецот Атанас Кирјаков, член на партијата ОМО Илинден која Бугарија упорно одбива да ја регистрира. Неможејќи да се кандидира од својата партија, Кирјаков е пријавен како кландидат на движењето „Заедно за промена“.

Кирјаков синоќа на својот facebook профил на англиски јазик порача „Јас сум Македонец“ инспирирајќи го локалното македонско население да излезе и да му даде поддршка.