19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаГајзер: Франција ќе ви одобри датум за во Европа кога Заев ќе...

Гајзер: Франција ќе ви одобри датум за во Европа кога Заев ќе биде симнат од на власт.

Франција ќе дозволи преговори со Македонија откако Зоран Заев ќе падне од власт. Ова го пишува Ларис Гајзер во колумна за италијанска Ла Верита.

Новинарот кој објави ексклузивни докази за аферата „Рекет“ вели дека Франција одби да ги отвори преговорите со Македонија, пред се’ за да не му даде алиби на Заев да остане на власт.

„Без разлика на некои поединечни контрирања внатре во европскиот Совет, Преговорите сигурно ќе почнат во иднина, но Париз сака тоа да се случи откако македонските граѓани ќе имаат шанса да се искажат на избори. Одбирајќи да го поддржи македонскиот колега сега, италијанскиот премиер Џусепе Конте всушност се надева да му даде некаква шанса за останување на власт“ пишува Гајсер.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...